10
بهمن

از نورپردازی وظیفه ای بیشتر بدانید!

 نورپردازی وظیفه‌ ای زمانی لازم است که بخواهید کار خاصی را انجام دهید. بعضی از افراد به آن نورپردازی اداری هم می‌گویند. نورپردازی وظیفه‌ ای به شما کمک می‌کند تا در هنگام انجام کارهایی مانند خواندن، نوشتن، آشپزی، خیاطی و غیره که به نور مشخصی نیاز دارند، دید بهتری داشته باشید.
برای مثال اگر نور کلی اتاق کم باشد اما چراغ رومیزی روشن باشد، نور موجود تأثیر بیشتری دارد نسبت به زمانی که کل اتاق با لامپ قوی‌تری روشن شود.نور حاصل از این روش روی یک فضای خاص مانند میز یا تابلو متمرکز می‌شود. افراد می‌توانند به راحتی آنها را خاموش یا روشن کنند و وجود آنها تاثیر زیادی بر سایر فضاهای اتاق ندارد.

چه تاثیری روی ذهن شما دارد؟

نورپردازی وظیفه‌ ای باعث تحریک طبیعی ذهن شما می‌شود. کنتراست نور به شما اجازه می‌دهد تا تمرکز بیشتری روی کار داشته باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا جزئیات بیشتری را ببینید و نتایج بهتری را بدست بیاورید. به همین دلیل است که بسیاری از کسب‌وکارها تصمیم گرفته‌اند از نورپردازی وظیفه‌ ای در دفاتر خود استفاده کنند.در بیشتر انواع کاربردها، از لامپ‌های رشته‌ای یا فلورسنت استفاده می‌شود

چطور به این نما دست پیدا کنیم؟

توصیه می‌کنیم که از چراغ‌های زیر برای ایجاد نور وظیفه‌ ای استفاده شود.
انواع چراغ رومیزی و آباژور:روی میز کار، کنار مبل یا هر جایی که به مقداری نور اضافه برای انجام کار خاصی نیاز دارید،یک چراغ رومیزی یا آباژور اضافه کنید.
بعضی از انواع چراغ رومیزی این قابلیت را دارند تا نور را در هر زاویه‌ای تنظیم کرد.
از آنجایی که این چراغ‌ها قابل حمل هستند، به خوبی می‌تواند نور وظیفه‌ ای مورد نیاز شما در فضاهای مختلف را تأمین کنند.
چراغ‌های زیر کابینت و میز توالت: این چراغ‌ها عملکرد و زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند و نور مورد نیاز برای انجام کارهایی مانند خرد کنند مواد و تمیزکاری را فراهم می‌سازند.
چراغ‌های میزتوالتی (Vanity lights) عملکرد خوبی در سرویس بهداشتی و روبروی آینه‌ی تعویض لباس دارند.
همچنین در گاراژ یا کارگاه نیز می‌توان از آنها استفاده کرد

نور وظیفه ای
نور وظیفه ای

هدف این نوع نورپردازی را می‌توان موارد زیر دانست

افزایش بازدهی افراد با ارتقای راحتی بصری

کاهش سطح استرس

کنترل بهتر روی نور و بهره‌برداری از نورهای محلی

صرفه‌جویی در انرژی

کنترل نور در نورپردازی وظیفه‌ ای بسته به این که سیستم آن از پایه‌های ثابت یا انعطاف‌پذیر کند توسط روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

معیارهای نورپردازی وظیفه‌ ای

نور مورد نیاز باید با توجه به میزان توجه به ریزه‌کاری‌های هر کار تعیین شود.حتی اگر لازم است از دیمر برای این کار استفاده کنید.

نور وظیفه ای نباید بیش از حد باشد زیرا نور بیش از حد هم برای بینایی و برای دید، مشکل ایجاد میکند.

 نورپردازی وظیفه ای برای انجام وظیفه ای مشخص استفاده میشود.

این نوع نور فقط باید محدوده مورد نظر را روشن کند و باعث ایجاد مزاحمت برای قسمتهایی که نیاز به آن ندارند حتی و ممکن است تاریکی را انتخاب کرده باشند، نشود.

رنگ آن باید مناسب با کاری که انجام میدهید باشد به طور مثال اگر با رنگها کار میکنید، نور وظیفه ای نباید رنکها را در نظر شما متفاوت جلوه دهد .

با توجه به مدت زمانی که از آن استفاده میکنید، باید مطمئن شوید که به چشم شما اسیب نمیزند.

ویژگی‌های اصلی نورپردازی وظیفه‌ ای

کارهایی که از نظر بصری انجام آنها سخت است به میزانی از نور  نیاز دارند که به غیر از نورپردازی محلی نمی‌توان روش ساده و به‌صرفه‌ای را برای روشن کردن آن محل پیدا کرد.

کارهایی که انجام آنها از نظر بصری مشکل نیست و در سطح متوسط قرار دارند را می‌توان در سطح نور توصیه شده و متداول در داخل ساختمان نیز انجام داد.

این سبک از نورپردازی نسبت به سایر روش‌ها ارجعیت دارد زیرا نور محیطی غیرمستقیمی را عرضه می‌کند و باعث زنده و جذاب‌تر شدن معماری می‌شود.

بافت‌های جذاب داخلی مانند نماهای آجری یا سنگی جزو گزینه‌های مناسب برای این نوع نورپردازی است.

میتوانید با انواع نورپردازی در این نوشته ی کوتاه آشنا شوید.

نور دکوراتیو

نور تاکیدی