09
آذر

از چراغ رشد گیاه چه میدانید؟

اگر محل زندگیتان نورگیر نیست، نگران نباشید…چراغ رشد گیاه به شما نوید یک زندگی سبز میدهد. امروزه با گسترش زندگی ماشینی ، نیاز انسانها به طبیعت و سرسبزی و زیبایی گیاهان، روز به روز افزایش پیدا میکند. از طرفی وجود انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی و گیاهانی که برای رشد خود به نور کمی احتیاج دارند، باعث شده تا گلها و گیاهان بسیار متنوعی برای خرید و زیباسازی منزل وجود داشته باشد.

همانطور که میدانید، گیاهان نیز مانند انسانها برای رشد و ادامه حیات به مواد غذایی و حتی نور کافی احتیاج دارند. که در آپارتمان ها نمیتوان نور خورشید  را برای آنها استفاده کرد. اگر شما برای مدتی ، یک گیاه را در اتاق یا هر فضای غیر نورگیری دیگری نگه داری کنید، پس از مدتی متوجه پژمردگی آن خواهید بود.

علاوه بر این گاهی در گلخانه ها یا در خانه قصد داریم گیاهی را پرورش دهیم که متعلق به فصل یا منطقه جغرافیایی دیگری است. این گیاه علاوه بر نیاز به آب و هوای متفاوت به میزان نور بیشتری نیاز دارد. مثلا ممکن است یک گیاه در فصل تابستان بیش از 10 ساعت نور خورشید جذب کند اما در فصل زمستان کمتر از 8 ساعت نور در اختیار داشته باشد. برای پرورش چنین گیاهانی برای اینکه رشد گیاه کند نشود حتما باید نور کافی تامین شود که با استفاده از منابع نور مصنوعی این اتفاق رخ می دهد. و اینجاست که اهمیت روشنایی در پرورش گیاه مشخص می شود

چراغ رشد گیاه چیست؟

چراغ رشد گیاه با هدف تامین نور مورد نیاز گیاهان ساخته شده که میتواند با کمک جریان برق، نور مورد نیاز و مخصوص رشد یک گیاه را فراهم کند.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از لامپ رشد گیاه که به عنوان Grow Light یا Plant Light نیز شناخته می شود، می توان این تعریف را ارائه داد. لامپ رشد گیاه یک منبع نور مصنوعی است که عموما با استفاده از تجهیزات الکتریکی برای انتشار نور مناسب و مورد نیاز فتوسنتز طراحی می شود.

 چراغ رشد گیاه می تواند تا حد بسیاری نور مورد نیاز را برای گیاهان آپارتمانی تامین کند. باید گفت این نورهای مصنوعی از لامپهای مصنوعی که شما برای لوسترهای سقفی استفاده می کنید نیست، بلکه چراغ LED را شامل می شود. . این وسیله نور خورشید را شبیه سازی می کند و طیف الکترومغناطیسی منتشر می کند تا گیاه با دریافت آن بتواند فتوسنتز کند. 

چراغ رشد گیاه

چراغ رشد گیاه چگونه متولد شد؟

چراغ رشد گیاه برای نخستین بار در سال 1868 توسط آندری فمینستین، گیاه شناس روسی اختراع شد. در گذشته از انواع مختلف چراغ های الکتریکی مانند لامپ های متال هالید، لامپ های تحت فشار سدیم و فلورسنت برای تامین نور مورد نیاز گیاه استفاده می شد.اما امروزه با اختراع LED یکی از کم مصرف ترین، پربازده ترین و کارا ترین انتخاب ها برای ساخت لامپ رشد گیاه، استفاده از دیود های نوری یا همان LED است.

در مقاله ی دو قسمتی بعد، نکاتی طلایی در مورد چراغ رشد گیاه را مطالعه خواهید کرد.