17
فروردین

SMD LED (اس ام دی ال ای دی)

SMD LED:

اس ام دی SMD مخفف کلمات “Surface Mounted Device “میباشد که به معنای قطعات نصب شده روی سطح است. SMD LED ها معمولا به شکل مربع و مستطیل به تولید میرسند. SMD LED ها به دو دسته ی کلی تقسیم میشوند:

Low power  وHigh power

low power:

که کاربرد گسترده ای در تولید لامپها و پنل های روشنایی دارند و سایز چیپ آنها شامل :

۵۶۳۰ – ۵۷۳۰ – ۲۸۳۵ – ۳۵۲۸ – ۳۰۱۴ – ۵۰۵۰

با حداقل توان خروجی 0.3 وات و حدکثر توان خروجی 0.5 وات

و با برند های epstar تایوان و brighlux آمریکا

high power:  

که کاربرد بسیار زیادی در انواع پروژکتورها و چراغ های خیابانی دارند و سایز چیپ آنها :

۳۰میل -۳۳میل -۴۰میل و۴۵میل می باشند.

با برندهایepstar  وepiled تایوان brighlux  آمریکا

البته از smdهای lowpower برای تولید پروژکتور نیز استفاده میشود البته بیشتر از مدل ۰/۵ وات آنها در پروژکتورها استفاده میشود.

Low power وHigh power در SMD LED

 درواقع SMD  نوعی تکنولوژِی و فن آوری در ساخت محصولات الکترونیکی محسوب میشود و مبنای ساخت این نوع ال ای دی ها برخلاف روش ساخت DIP، لحیم کاری بدون ایجاد سوراخ بر روی برد است. همچنین SMD ها از DIP ها بسیار کوچکتر هستند که باعث میشود تطبیق پذیری بالایی داشته باشند و به همین سبب محبوب باشند.


این LED ها دارای دو یا چند پایه برای امر لحیم کاری است همچنین دارای یک پد مخصوص که معمولا از جنس مس است برای انتقال حرارت استفاده میشود.درنتیجه این ال ای دی ها دفع حرارت بهتری دارند و به تبع این امر دارای طول عمر بهتری هستند.

SMD LED ها

نمایی کلی از یک اس ‌ام ‌دی ال ‌دی SMD LED

در ساختار چیپ های SMD LED معمولا از سیم های طلایی (Golden Wires) استفاده میشود. به اینصورت که تعدادی LED های SMD روی بردی از جنس آلومینیوم نصب میشوند و با این سیم های طلا که بسیار نازک هستند بطور سری به همدیگر متصل میشوند.