12
بهمن

انواع لامپ رشد گیاه و تاثیری که بر رشد آن دارند،قسمت اول

طول موج نور خورشید برای رشد گیاهان، تمام طیف‌های لازم نور و انرژی را دارد. البته بسیاری از گیاهان با نور بیش از حد خورشید آسیب دیده و از بین میروند.  از طرفی برخی دیگر از گیاهان نیاز شدیدی به نور دارند و یا مقدار مشخصی نور باید دریافت کنند. علاوه بر این، برخی از نورها برای برخی گیاهان مناسبند ولی نور خورشید ترکیبی از تمام طول موج هاست که میتواند مضر باشد. برای رشد هر گیاه به طیفی متنوع از رنگ‌ها نیاز است:

  • نور آبی برای رشد شاخ و برگ‌ها
  • نور قرمز برای رشد گل و میوه
  • نور سبز هم به مقدار اندکی برای رشد گیاه لازم است و گیاهان به‌واسطه منعکس کردن این رنگ، سبزتر به‌نظر می‌رسند.

بعضی از گیاهان مانند پوتوس یا برگ‌قاشقی به نور چندانی نیاز ندارند، اما برخی دیگر از گیاهانی که در معرض تابش نور طبیعی خورشید نیستند، به استفاده از تجهیزات و لامپ‌های بازتابنده نیاز دارند تا جایگزین نور خورشید شوند. لامپهای رشد گیاه انواع مختلفی دارند که در طی دو مقاله آنها را معرفی میکنیم.

1. لامپ فلورسنس

لامپ‌های فلورسنس، مشهورترین گزینه در میان انواع لامپ رشد گیاه هستند. بعضی از انواع جدیدتر این لامپ‌ها، طیف نوری برای رشد گیاه در بخش‌های متنوع چرخه رشد تولید می‌کنند، اما نمونه‌های سنتی آن، فقط برای رویش و پرورش مناسب هستند و به فرایند گل‌دهی کمکی نمی‌کنند. لامپ‌های فلورسنس، مانند لامپ‌های رشته‌ای حرارت زیادی تولید نمی‌کنند و به همین خاطر استفاده از آنها برای گیاه، بی‌خطرتر است. ضمن اینکه قیمت چندان بالایی هم ندارند. لامپ‌های فلورسنس به شکل میله‌ای و حبابی تولید می‌شوند و بهتر است در فاصله ۳۰ سانتی‌متری گیاهان قرار بگیرند.

23 نکته درمورد چراغ رشد گیاه را از دست ندهید!!

۲. لامپ رشته‌ای

لامپ‌های رشته‌ای چندان گران نیستند و نورشان در ترکیب با نور طبیعی خورشید، برای چند گیاه مؤثر است. ازآنجا‌که نور این لامپ‌ها همراه با حرارت به گیاهان می‌تابد، برای جلوگیری از سوختگی گل و گیاهان باید لامپ‌ها را در فاصله حداقل ۶۰ سانتی‌متری (دو فوت) از آنها قرار بدهید. این لامپ‌ها بیشتر طیف نور قرمز را تولید می‌کنند و بهتر است در ترکیب به نورهای فلورسنس که متمرکز بر تولید نور آبی هستند، استفاده شوند. برای اینکه از لامپ رشته‌ای و فلورسنس در کنار هم استفاده کنید، باید دو-سوم نور را از لامپ فلورسنس و یک-سوم آن را از لامپ رشته‌ای تهیه کنید.

ادامه این مطلب را در پست بعدی مطالعه بفرمایید.