03
دی

انواع نورپردازی- نور تاکیدی

به نور جهت داری که بر روی یک شیء یا بخشی از فضا تابیده می شود، نور تاکیدی گفته می شود؛ این نور برای برجسته کردن و جدا کردن چیزی در فضا تابیده می شود. به تصویر پایین دقت کنید، همانطور که میبینید تعدادی از چراغها فقط روی یک سوژه خاص تابیده شده اند. این یک نمونه از نورپردازی تاکیدی است.

نورهای تاکیدی نورهای بسیار متمرکزی هستند که هدف‌شان هدایت دید به سمت نقاط کانونی است. این نورها ، همان‌طور که از نامشان پیداست برای تاکید بر روی عنصری خاص و یا مکانی خاص استفاده می‌شوند. ویژگی مهم نور تاکیدی این است که فضایی فریبنده ایجاد می کند و به همین دلیل احساس تاثیرگذاری و اهمیت تصاویری که به نمایش گذاشته شده اند را تداعی می کند.

کاربردهای نور تاکیدی

میتوان گفت نور تاکیدی تاکید بر یک نقطه و مهم جلوه دادن نقطه کانونی نسبت به سایر نقاط را شامل میگردد نورپردازی تاکیدی بیشتر جنبه هنری دارد در گالری های نقاشی با نورپردازی تاکیدی به صورت نورافکن های متمرکز بر تابلوها یا در طراحی نورپردازی کافه ها و رستوران ها جهت ایجاد سبک و استایل خاص فضا از نور پردازی تاکیدی به اشکال گوناگون مانند نوار های اس ام دی، نور مخفی،لامپ هالوژن و.. بهره میبرند

اما کاربرد دیگر نورپردازی تاکیدی متمرکز بر نورپردازی خارجی ساختمان است نورپردازی تاکیدی برای نورپردازی ساختمان گالری های هنری یا موزه، سالن اپرا و.. نیز کاربرد دارد نورپردازی تاکیدی از آن جهت که به ساختمان شما سبک و استایل میدهد بسیار حائز اهمیت هست.

چراغ های ریلی، نور های نقطه ای و پروژکتور ها برای این منظور استفاده می شوند. تابش نور بر روی یک تابلو، گیاه، فرش یا یک گلدان آنتیک، چشم هر بیننده را به سمت آن می کشاند. بغیر از اشیاء، نور متمرکز را میتوان بر روی یک دیوار آجری یا سنگی تاباند و یک صحنه زیبا خلق نمود.

نورپردازی تاکیدی برای موزه ها، ساختمان های تاریخی و نمایشگاه های هنری نیز کاربرد دارد. چراغ های دیوارکوب و چراغ های آویز برای طراحی نور تاکیدی گزینه بسیار مناسبی هستند. این نوع چراغ ها با سایزهای مختلفی که دارند به شما در برجسته کردن تکه های کوچک یا بزرگ آثار هنری کمک می کنند.

برای مثال میتوان نورهای بالای نشانه‌ها و عناوین و یا نورهای موجود در گالری‌ها را بیان کرد.

نورپردازی تاکیدی

یک نکته کوچک

به طور معمول، از روشنایی چراغ آویز با هدف نورپردازی تاکیدی استفاده نمی شود. با این حال، اگر شما یک کانترتاپ چوبی یا سنگی زیبا داشته باشید، یک وال واشر (Wash Light) باعث می شود تا تُن های متنوعی از مواد متریال به وجود بیاید. چراغ های نقطه ای (Pinpoint lights) نیز می توانند موجب ایجاد درخشندگی در سنگ های برش داده شده یا فلزات جلا داده شده بشوند.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع نورپردازی از جمله وظیفه ای، عمومی کلیک کنید.