27
آذر

انواع نورپردازی-نور عمومی

نور مصنوعی که به واسطه پیشرفت علم بشر ایجاد شده، بر حسب هدف استفاده آن انواع مختلفی دارد.به عنوان مثال نور عمومی

در این مقاله و مقالات بعدی به معرفی این دسته بندی ها میپردازیم.

نور عمومی در فضای داخلی چیست؟

نور عمومی یکی از مهم‌ترین انواع معمول نورپردازی است. نوری با تابش ملایم که تمام فضای شما را پوشش می‌دهد و برای عملکردهای عمومی شما مانند حرکت کردن ایمن در فضاست و برای انجام کارهایی که نزدیک به اشیاست یا برجسته کردن اشیا در اطراف فضای‌تان ایده‌آل نیست. اگر از نورپردازی عمومی به‌درستی استفاده کنید، محیطی خارق‌العاده برای آرامش یافتن بعد از یک روز پرتنش یا محیطی برای یک مکالمه گرم با دوستی قدیمی برای‌تان مهیا می‌کند. برخی از استودیوهای یوگا از نورپردازی محیطی ملایم برای کاهش استرس استفاده می‌کنند. سعی کنید از یک سری لامپ توکار، دیوارکوب‌ و برای سقف‌های بلند از لوسترها و آویزها در فضای‌تان استفاده کنید.

نورپردازی کلی یا عمومی غیرمستقیم است و چشم را نمی‌زند. نورپردازی کلی باید درهمه جا یکسان بتابد، یعنی نباید نقاطی از اتاق بیش از حد روشن باشد و نقاطی تاریک‎ترباشد. منابع روشنایی کلی مانند چراغ‌های توکار، چراغ‌های ردیفی یا همان نورپردازی از سقف هستند.

نورپردازی عمومی
نورپردازی عمومی

انواع لوستر آویزسقفی مانند : لوستر کریستالی، شاخه‎بلوری و یا لوسترهای شید مدرن، که برای روشن کردن اتاق نشیمن نور متناسبی را ایجاد می‎کنند و نشیمن را به صورت یکسان روشن می‎کنند که از نوع نورپردازی عمومی هستند.

روشنایی عمومی باید متناسب و منعطف با نیاز فضا تعبیه شود. بنابراین نورپردازی که قابل کنترل باشد بسیار کاربردی تر خواهد بود برای این منظور، برای تنظیم راحت‎ترمی‌توانید با نصب کلید دیمر، به سادگی اتاق ناهارخوری را برای مهمانی‌ها لذت‌بخش‌تر کنید یا نشیمنی با نور مورد نیاز را برای خود ایجاد کنید و کنترل همه ی لوسترهای خود را در دست داشته باشید.