29
آذر

انواع نورپردازی-نور وظیفه ای

نورپردازی وظیفه ای، کوچک‌تر و متمرکزتر از نوع قبلی یعنی نور عمومی است. نور وظیفه‌ ای زمانی لازم است که بخواهید کار خاصی را انجام دهید. بعضی از افراد به آن نورپردازی اداری هم می‌گویند. نورپردازی وظیفه‌ای به شما کمک می‌کند تا در هنگام انجام کارهایی مانند خواندن، نوشتن، آشپزی، خیاطی و غیره که به نور مشخصی نیاز دارند، دید بهتری داشته باشید.
برای مثال اگر نور کلی اتاق کم باشد اما چراغ رومیزی روشن باشد، نور موجودنسبت به زمانی که کل اتاق با لامپ قوی‌تری روشن شود، تأثیر بیشتری دارد .نور حاصل از این روش روی یک فضای خاص مانند میز یا تابلو متمرکز می‌شود. افراد می‌توانند به راحتی آنها را خاموش یا روشن کنند و وجود آنها تاثیر زیادی بر سایر فضاهای اتاق ندارد.

نورپردازی وظیفه‌ ای باعث تحریک طبیعی ذهن شما می‌شود. کنتراست نور به شما اجازه می‌دهد تا تمرکز بیشتری روی کار داشته باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا جزئیات بیشتری را ببینید و نتایج بهتری را بدست بیاورید. به همین دلیل است که بسیاری از کسب‌وکارها تصمیم گرفته‌اند از نورپردازی وظیفه‌ای در دفاتر خود استفاده کنند.در بیشتر انواع کاربردها، از لامپ‌های رشته‌ای یا فلورسنت استفاده می‌شود.

نور وظیفه ای
نور وظیقه ای

توصیه می‌کنیم که از چراغ‌های زیر برای ایجاد نور وظیفه‌ ای استفاده شود.


انواع چراغ رومیزی و آباژور:روی میز کار، کنار مبل یا هر جایی که به مقداری نور اضافه برای انجام کار خاصی نیاز دارید،یک چراغ رومیزی یا آباژور اضافه کنید.
بعضی از انواع چراغ رومیزی این قابلیت را دارند تا نور را در هر زاویه‌ای تنظیم کرد.
از آنجایی که این چراغ‌ها قابل حمل هستند، به خوبی می‌تواند نور وظیفه‌ای مورد نیاز شما را تأمین کنند.
چراغ‌های زیر کابینت و میز توالت: این چراغ‌ها عملکرد و زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند و نور مورد نیاز برای انجام کارهایی مانند خرد کنند مواد و تمیزکاری را فراهم می‌سازند.
چراغ‌های میزتوالتی (Vanity lights): عملکرد خوبی در سرویس بهداشتی و روبروی آینه‌ی تعویض لباس دارند.
همچنین در گاراژ یا کارگاه نیز می‌توان از آنها استفاده کرد.

برای مطالعه نوع دیگر نورپردازی مقاله پیشین را که در مورد نور عمومی است از دست ندهید.

معرفی مختصری از انواع نورپردازی نیز در اینجا قابل مطالعه است.