14
بهمن

انواع لامپ رشد گیاه و تاثیری که بر رشد آن دارند، قسمت دوم

در این نوشته انواع چراغ هایی که برای رشد گیاه استفاده میشوند، معرفی میشود. قسمت اول این مقاله را در اینجا بخوانید.

3.لامپ تخلیه گازی

لامپ‌های متال هالید یا لامپ‌های بخار سدیم هم گزینه‌های خوبی برای کمک به گلدان های شما هستند، ولی قیمت‌شان کمی بالا است. این لامپ‌ها برای رشد گیاه به‌شدت مناسب و مفید هستند. لامپ‌های متال هالید با تخلیه انرژی زیاد و تولید نور آبی باعث افزایش رویش و رشد گیاهان می‌شوند. لامپ‌های بخار سدیم هم با طیف نوری قرمز-نارنجی به رویش گل‌ها و گل‌دهی کمک می‌کنند. اما گیاهانی که تحت تابش این نورها قرار دارند، چندان بزرگ نمی‌شوند. بنابراین، برای رشد کامل گیاه و بزرگ شدن شاخ و برگ‌ها باید قبل از لامپ‌های بخار سدیم از لامپ‌های متال هالید استفاده شود تا گیاهان، گل بدهند.

رشد گیاه
چراغ رشد گیاه

۴. ال. ای. دی (LED)

ال. ای. دی یا دیود گسل نور هم از گزینه‌های تازه‌وارد در میان انواع لامپ رشد گیاه هستند و طرفدارانی هم برای خود دست و پا کرده‌اند. این لامپ‌ها که حرارتی تولید نمی‌کنند و کم‌مصرف هم هستند، قابلیت شبیه‌سازی ۵۷۰۰K دمای رنگ از نور خورشید را دارند و با تولید نور آبی و قرمز می‌توانند به رشد و گل‌دهی گیاهان کمک کنند. هزینه لامپ‌های ال. ای. دی نسبت به انواع دیگر لامپ رشد گیاه، کمی گران‌تر است که با پیشرفت فناوری و انبوه‌تر شدن تولید این لامپ‌ها احتمالا قیمت آن هم مقرون به صرفه‌تر خواهد شد.

۵. لامپ هالوژنی

این لامپ‌ها هم تمام طیف نوری و طول‌موج لازم برای رشد یک گیاه را دارند، اما مانند لامپ‌های رشته‌ای، حرارت زیادی تولید می‌کنند و باعث اتلاف انرژی می‌شوند.

۶. لامپ‌های باغبانی

لامپ‌های باغبانی برای رشد گیاهان در گلخانه‌ها تولید می‌شوند و طیف رنگی کاملی را برای پرورش گیاه در مراحل مختلف ارائه می‌دهند. نور آنها برای گیاهان گل‌داری مانند بنفشه آفریقایی هم مناسب است. بعضی از باغبان‌ها از این لامپ برای ترویج و تکثیر گیاهان پیوندی استفاده می‌کنند و برخی دیگر معتقد هستند که نورهای فلورسنس برای پرورش گل و گیاه کافی است.

اگر به گل و گیاه علاقه فراوانی دارید ولی محل نورگیری برای مراقبت از آنها ندارید، چراغ رشد گیاه راه حل شماست.

هر چند که لامپ رشد گیاه نمی‌تواند کاملا جایگزین تابش نور طبیعی خورشید شود، اما راهی عالی برای کمک به گیاهان است. با توجه به گل و گیاهی که در اختیار دارید و مبلغی که می‌خواهید خرج کنید، باید بهترین گزینه مناسب برای خود را انتخاب کنید. این لامپ‌ها بنا به نوع و موقعیت هر گیاه، حداکثر با ۱۶ ساعت تابش روزانه، تداعی‌گر نور خورشید برای گلدان‌ها خواهند بود.