01
آبان

بلک لایت در فیزیک به زبان ساده

بلک لایت چگونه کار می‌کند؟

یک بلک لایت از طریق تولید نور یو-وی-ای (UV-A) یا نوی ماورای بنفش سبک (نوع A) کار می‌کند. یک نور فرابنفش که ما نمی‌توانیم آن را ببینیم. نور فرابنفش فراتر از طیف نورهای قابل رویتی است که چشم‌های ما می‌تواند آنها را ببیند. زمانی که اشیا در زیر این نور برق می‌زنند، در معرض نوری قرار گرفته‌اند که در واکنش به این تشعشع، ساطع شده‌اند. این «فسفرها» چیزهایی هستند که باعث می‌شوند دندان و یا تی-شرت‌های سفید در تاریکی، بدرخشند.

فرکانس و طول موج بلک لایت

طیف نوری ناشی از انرژی الکترومغناطیسی که ما انسانها می‌توانیم آنها را ببینیم، تنها بخش باریکی از آن را بین پرتوی گاما و مادون قرمز در خود جای داده است. این موج‌های الکترومغناطیسی، از موج‌های بسیار طولانی تا بسیار کوتاه دسته‌بندی شده‌اند. بپهنایی که ما می‌توانیم آن را ببینیم؛ چیزی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است.

یک نانومتر یک میلیاردمِ یک متر است. پس می‌توانید تصور کنید که چقدر می‌تواند کوچک باشد. ما نمی‌توانیم هر چیزی کمتر یا بیشتر از این را ببینیم. انرژی بلک لایت بین ۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر است.

شکل زیر مقداری از طیف موجهای مختلف را نشان میدهد و نورهای مریی و طول موجهایی که ما قادر به دیدن آنها هستیم در آنها مشخص شده. اگر دفت کنید متوجه خواهید شد که محدوده UV-A چه طول موجی دارد… این محدوده برای شما آشنا نیست؟

همانطور که گفتیم عمده نور بلک لایت در محدوده فرابنفش با طول موج 320-400 نانومتراست. و نور مریی کمتری ساطع میکند. به همین دلیل بلک لایت معروف است. در پدیده ای بنام فلورسنس بعضی از رنگها، میتوانند با قرارگیری در معرض نور فرابنفش، درخشان و تابان شوند. در نتیجه از فلورسنس در کارهای نوری و هنری ، دکوراسیون، پزشکی و  امنیتی استفاده های بسیاری میشود

فروش بلک لایت
شما می توانید برای خرید بلک لایت به صفحه این محصول در سایت شرکت پارسا نور افق آسیا مراجعه نمایید.