28
مهر

بلک لایت چیست

 بلک لایت همان نور سیاه یا لامپ سیاه است که با نام های Black Light و UV Type A هم شناخته می شود.

لامپ سیاه، نورسیاه یا بلک لایت به طیف خاصی از نور ماوراء بنفش یا کاربردهای آن گفته می‌شود که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند ولی با تابش به ترکیبات رنگی خاصی که در بسیاری موارد حاوی فسفر هستند، می‌درخشد. در بیانی خلاصه می‌توان گفت که لامپ سیاه همان لامپ مهتابی است با اندکی تفاوت. فعل و انفعالاتی که در مهتابی روی جیوه صورت میگیرد موجب تولید نور فرابنفش میشود که توسط لایه ی درونی و سفیدرنگ مهتابی، از ورود این نور مضر به محیط جلوگیری میشود. اما لامپ‌های سیاه تفاوت اندکی که با لامپ مهتابی دارند در این است که لامپ‌های سیاه فاقد آن ماده سفید رنگ هستند و تنها از گاز جیوه با شیشه‌ای به رنگ سیاه درست شده‌اند. به همین دلیل است که گاهی بعضی از لامپ‌های سیاه یک نور خفیفی از رنگ بنفش دارند. یعنی لامپ‌های سیاه نور فرابنفش تولید می‌کنند که این نور فرابنفش به‌وسیله ی موادی که دارای فسفر هستند ـ برای جذب نور فرابنفش ـ جذب می‌شود و بعضی از مواد در اطراف آن می‌درخشند. این مواد از قبیل ناخن و مو و … همانند مادهی سفید رنگ در جدارهی داخلی لامپ مهتابی عمل می‌کنند و نور فرابنفش را به نور مرئی تبدیل می‌کنند و نسبت به بقیه بیشتر می‌درخشند.

کاربردهای لامپ سیاه در صنایع مختلف

ویژگی دیده نشدن رنگ‌های بلک لایت و امکان مشاهده آن‌ها فقط در زیر لامپ‌های نور سیاه، موجب استفاده آن در صنایع مختلف شده‌است. برخی از این صنایع به شرح زیراند

محکمه‌های قضایی و موارد جنایی و قانونی

چاپ اسکناس و اوراق بهادار و پیشگیری از جعل

صنایع سرگرمی و ملزومات جشن‌ها

پیداکردن گمشدگان و حیوانات (ادرار انسان و حیوانات در طیف نور سباه می‌درخشد)

صنایع فرش شویی و نظافت در هتل‌ها

بلک لایت در تبلیغات

نور یو-وی از کاربردهای صنعتی و تبلیغاتی بسیار زیادی نیز برخوردار است. نور یو-وی دوقطبیِ ساطع شده، یا ال-ای-دی، در پرینت‌های دیجیتالی، مورد استفاده قرار می‌گیرد، که در آن از نور، به منظور بهبود بخشیدن به مواد پرینت گرفته شده استفاده می‌شود. ال-ای-دی‌ها به دلیل مصرف پایین انرژی و اندازه کوچکی که دارند، در چراغ‌های راهنمایی در خیابان‌ها، چراغ‌های راهنمایی در هواپیماها و در صفحه‌نمایش‌های استادیوم‌های بزرگ، استفاده می‌شوند.

ذکر این نکته ضروری است که : بلک لایت میتواند در تجهیزات مختلف روشنایی نیز استفاده شود. به طور مثال وال واشر بلک لایت یا پروژکتور بلک لایت.

در مقاله بعدی ، بلک لایت را از نظر علمی و به زبان ساده برای شما شرح خواهیم داد.

فروش بلک لایت
شما می توانید برای خرید بلک لایت به صفحه این محصول در سایت شرکت پارسا نور افق آسیا مراجعه نمایید.