23
بهمن

مقایسه مختصری بین LED و لامپ های کم مصرف(قسمت اول)

امروزه نور LED کاربرد بسیاری در روشنایی منازل، پارکها، شرکتها و سایر فضاها دارد. ویژگی های منحصر به فرد LED باعث شده که استفاده از آن بسیار رایج شود.

اگر در انتخاب بین لامپهای LED  و کم مصرف و … تردید دارید، خواندن این مقاله شما را در این مورد راهنمایی میکند.در این مقاله برخی از مهمترین ویژگی های مورد مقایسه این دو نوع روشنایی را مقایسه میکنیم.

ناگفته نماند…

البته ناگفته نماند که میتوان تنگستن را نیز با LED مقایسه کرد. شیوه ی تولید نور لامپ های LED ال ای دی با لامپ های تنگستن تفاوت زیادی دارد، در لامپ های تنگستن از یک رشته سیم نازک که از طریق گرم شدن تولید نور میکرد استفاده میشد ولی در لامپ های LED ال ای دی با استفاده از عبور جریان از نیمه هادی ها تولید نور انجام میشود. ولی از آنجایی که لامپ های تنگستن مدت زمان زیادی است که از رده خارج شده اند، این مقایسه ها، قیاس مع الفارغ است…

در ابتدا بهتر است تعریف مختصری از لامپهای ال ای دی و کم مصرف داشته باشیم و در ادامه به مرور تفاوتهای این دو بپردازیم.

لامپ ال‌ ای‌ دی

لامپ ال‌ای‌دی نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که برای روشنایی از دیود نورافشان، بهره می برد. این لامپ‌ها در گذشته معمولا به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می شدند. با توجه به مصرف برق کم لامپ ال ای دی نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

لامپ کم‌ مصرف

لامپ کم‌مصرف یا لامپ فلورسنت فشرده یک نوع لامپ از گروه لامپ‌های فلورسنت است. لامپ‌های کم مصرف برای جایگزین شدن با لامپ‌ رشته‌ای که پرمصرف هستند طراحی شده‌اند. سرپیچ آنها مانند لامپ‌های معمولی است. در مقایسه با لامپ‌های معمولی، این لامپ‌ها تقریباً همان نور را تولید می‌کنند اما مصرف برق کمتر و عمر طولانی تری دارند. اما قیمتشان بالاتر است. در آمریکا، یک لامپ کم مصرف در مقایسه با یک لامپ معمولی و در طول عمر لامپ، تا ۲۰۰۰ برابر در تولید گازهای گلخانه‌ای صرفه جویی می‌کند.

تفاوت از نظر کیفیت نوردهی

لامپ کم مصرف دو طیف نوری دارد: سفید گرم و سفید یخی.
لامپ ال ای دی طیف نور وسیعی دارد و تقریبا می توان گفت، نور سفید طبیعی را بهتر از تمامی چراغ ها ایجاد می کند.

یک مقایسه عددی لامپ کم مصرف و رشته ای

نکته دیگر در بحث تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف در بحث محاسبات مهندسی نور و توان مصرفی آن ها است. یک لامپ رشته ای 100 وات، 1600 لومن نور و البته مقدار بسیار زیادی گرما تولید می کند. لامپ کم مصرف 25 وات، 1600 لومن نور دهی دارد و گرمای بسیار کمتری تولید میکند.

اگر میخواهید از لومن بیشتر بدانید کلیک کنید.

این در حالی است که لامپ LED با توان مصرفی 20 وات، 1600 لومن نوردهی دارد و حدود 25 درصد گرمای کمتری از لامپ کم مصرف تولید می کند.

طول عمر و زمان به حداکثر رسیدن نور تولیدی

LED ها از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

همچنین لامپ های ال ای دی LED بر خلاف سایر لامپ های کم مصرف، در زمان روشن شدن با حداکثر توان نوری خود روشن میشوند. به عبارتی زمانی برای به حداکثر رسیدن نور نیاز ندارند.