05
دی

انواع نورپردازی- نور دکوراتیو

نور دکوراتیو - تزیین- نورپردازی دکوراتیو
نورپردازی دکوراتیو

نور دکوراتیو جزو نورهای ملزوم ساختمان نیست. تنها برای زیباتر کردن اشیا و تزیین فضاهای معماری به کار می‌رود.

این نور با رنگ‌های خاص و شدت‌های متفاوت نوری به کار می رود و می‌تواند به عنوان عنصری دکوراتیو در کنار آجرها و یا پانل‌های دیواری ساختمانی در تزیین فضای داخلی و نماها کاربرد داشته باشد.

در چند مقاله گذشته ، کلیه سبک ها و روش های نورپردازی شامل نورپردازی عمومی که بیشتر بر فضاهای عمومی تمرکز دارد یا نورپردازی وظیفه ای که بر فعالیت شما تمرکز دارد و نورپردازی تاکیدی که به نقاط کانونی میپردازد، تماما سعی در نورپردازی به جهت گسترش فضای دید شما را داشتند و مورد نیاز بودند. اما در نورپردازی دکوراتیو صرفا بر جنبه های فانتزی و زیبایی شناسانه نور پردازی میپردازیم و نوری که در این نورپردازی  تولید میشود به جهت گسترش فضای دید ما نیست بلکه این نورپردازی بر ایجاد یک منظره تزیینی و زیبا تاکید دارد .

اهمیت نور دکوراتیو

 در نورپردازی دکوراتیو که شامل نورپردازی داخلی ساختمان و همینطور نورپردازی خارجی ساختمان است نوع نورپردازی کاملا منحصر به فرد است. در سالهای اخیر نورپردازی دکوراتیو بسیار مورد توجه قرار گرفته به گونه ای که نورپردازی دکوراتیو اکنون به عنوان یک رشته هنری محسوب میشود و از نورپردازی دکوراتیو در جشن ها و ایام مخصوص و برای نورپردازی المان های شهری استفاده میکنند. در ایران نیز تاکنون چندین باز از نورپردازی دکوراتیو برای برج آزادی و برج میلاد و سایر المان ها شهری بهره جسته اند.
اگر به زیبایی منزل یا محل کار خود و یا هر مکان دیگری که قرار است نورپردازی و دکوراسیون آن را انجام دهید، اهمیت میدهید، میتوانید با خرید چند نور تزیینی و زیبا، ارزشی را که برای کار خود و مخاطبتان قایل هستید را نشان دهید.

چگونه ایجاد میشود؟

این کار معمولا با طراحی حفره ها و سوراخهای مختلف در پوشش غیر شفاف لامپ ایجاد میشود. همچنین با تراش دادن هدفمند حباب شیشه ای و حتی استفاده از چند رنگ قابل ایجاد است. البته لوسترها هم نمونه بسیار مناسبی از این قبیل نورپردازی ها هستند. ریسه های ظریف نورانی هم فراموش نشوند.

استفاده شما از نور دکوراتیو مسلما در شما و سایر بینندگان ، حس خوبی ایجاد میکند. پس حتی اگر فکر میکنید که نور تزیینی نیاز نیست، باز هم به این فکر کنید که اثر زیبایی شناختی فوق العاده آن میتواند چقدر مفید باشد.