22
آذر

نورپردازی فضای داخلی ساختمان

فضای داخلی ساختمان نیز مانند هر جای دیگری، برای دیده شدن احتیاج به نور دارد . با این تفاوت که میتوان از نور در زیباسازی فضا نیز استفاده کرد. این امر، نورپردازی فضای داخلی ساختمان نامیده میشود.

اصولا نورها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد : نور طبیعی و مصنوعی . البته این تقسیم بندی زیاد پیچیده نیست. نور طبیعی همان نور خورشید است و بقیه نورها که توسط تجهیزات مختلف تولید میشوند نور مصنوعی هستند.  ارزش واقعی نور هنگام تاریکی نمایان می شود

در نورپردازی فضای ساختمان علاوه بر تجهیزات مختلف، میتوانید ساختمان را طوری طراحی کنید که روزها با کمک نورطبیعی، زیبایی آن را دوچندان کنید. در این مقاله طریقه استفاده از نور طبیعی را بخوانید.

در این مقاله از اهمیت نورپردازی و اثرات آن بر زیبایی فضای داخلی ساختمان میپردازیم. با ما همراه باشید.

شما می توانید با استفاده هوشمندانه از نورپردازی در طراحی فضای داخلی، فضایی را وسیع تر و یا کوچک تر نمایش دهید . برای این منظور کافی است نورپردازی های داخلی را بر روی دیوارها و کنج های محیط انجام دهید. به این ترتیب اطراف محیط روشن تر از مرکز شده و بزرگتر جلوه می کند. حال آنکه به عنوان مثال اگر در نورپردازی یک اتاق نشیمن تنها به منبع نورزایی برای روشن کردن منطقه ای کوچک در محدوده مبلمان بسنده کنیم، دامنه دید افراد محدود شده و در نتیجه فضا حتی کوچکتر از آنچه هست به نظر می آید . 

نورپردازی فضای داخلی ساختمان
نورپردازی داخلی

ملاحظاتی که بهتر است به آنها توجه شود.

در هنگام قرار دادن و تنظیم مکان وسایل ثابت خانه، باید انعکاس یافتن نور از سطح میزهایی که رویه آنها شیشه‌ای است در نظر گرفته شود. در قفسه‌های ظروف، جلوه کارهای تزئینی، کنده کاری شده و ظروف شیشه‌ای پذیرایی باید با نور پردازی متعدد بدون سایه از طریق سقف تأمین گردد. نور پردازی موضعی باعث روشن شدن هر چه بیشتر تابلوهای نقاشی می‌شوند و زیبایی آنها را مورد تأکید بیشتر قرار می‌دهند. همچنین نورهای تأکیدی در طاقچه‌ها جاذبه بیشتری به تزئینات محیط می‌بخشند.

 ملاحظات زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که نورپردازی فضای داخلی ساختمان به درستی انجام می شوند. از آنجایی که نور هر دو اثر روانی و فیزیلوژیکی را بر روی انسانها دارد، مهم است که آن را درست در دکوراسیون بکار ببریم.

شرکت پارسا نور افق آسیا با تولید تجهیزات مختلف در این زمینه ، میتواند گزینه خوبی برای خرید تحهیزات روشنایی شما باشد.