25
آذر

نور طبیعی در دکوراسیون

در مقاله قبلی به بیان اهمیت نور در دکوراسیون داخلی پرداختیم. از آنحایی که نور طبیعی میتواند گزینه مناسب و کم هزینه ای برای محل زندگی شما باشد، در این مقاله نکاتی مختصر در مورد استفاده از نور آن بیان میشود سپس در چند مقاله پیش رو توضیحات مختصری در مورد نورپردازی قسمتهای مختلف منزل بیان میشود.

نور طبیعی و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی

یکی از بهترین خصوصیاتی که یک خانه می‌تواند داشته باشد بهره گیری از نور طبیعی است. اما کیفیت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگی به جهت اتاق‌ها دارد. در بعضی موارد، نورپردازی و یا عدم وجود آن می تواند ما را به علاقه نداشتن به یک اتاق وادار کند. نور عمیقا بر چگونگی درک محیط اطراف و اینکه آیا محیط باعث آرامش، دلپذیری، حفظ حریم خصوصی، فضایی، پیچیدگی و یا وضوح تصویری می شود، تاثیر می گذارد. رنگ، زاویه و ارتفاع نور روز با زمان روز و جهت قطب نما یک خانه و اتاق آن متفاوت است.

نور طبیعی
نور طبیعی

اتاق‌های رو به جنوب در تمام مدت روز  نورطبیعی و گرمای خورشید را دریافت می کنند بنابرین بهتر است آشپزخانه، اتاق نشیمن و هر جایی که معمولا مدت زمان زیادی را طی روز در آنجا می‌گذرانید، رو به جنوب باشد. اتاق‌های رو به شمال اتاق‌هایی سرد هستند،و نور مستقیم خورشید به آنها نمی‌تابد.اتاق‌های رو به شرق، اولین اتاق‌هایی که با طلوع خورشید روشن می‌شوند، اما بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع، سایه‌ای طولانی‌مدت بر این اتاق‌ها سایه می‌افکند و طی روز دیگر خبری از نور خورشید در این اتاق‌ها نیست.

بهتر است برای تعدیل‌ نور شدید آفتاب در زمان طلوع، در اتاق‌های رو به شرق از نور مصنوعی استفاده شود. این تمهید برای اتاق‌های رو به شمال هم کارآیی دارد. در گرم‌ترین ساعات روز، نور خورشید به اتاق‌های رو به غرب می‌تابد و زمانی که نور شدید است، چشم را آزار می‌دهد. بعدازظهرها در این اتاق‌ها سایه می‌افتد و نور خورشید، ملایم‌تر می‌شود.

شما میتوانید برای تعدیل نور شدید آفتاب، در زمان شدت آن، از ابزارهایی مثل پرده استفاده کنید. همچنین میتوانید برای استفاده بیشتر از این نور زیبا و طبیعی، از شیشه های رنگی و مواردی از این دست استفاده کنید تا تا جذابیتهای فضا را بیشتر کنید.

نوشته پیشین ما در مورد نورپردازی فضای داخلی ساختمان را از دست ندهید.

در مقالات بعدی نکاتی در مورد نورپردازی قسمتهای مختلف خانه را بیان میکنیم