06
اسفند

ویژگی های یک چراغ LED مناسب چه هستند؟(قسمت اول)

لامپ های led امروزه به علت کاربرد فراوانی که دارند اهمیت زیادی پیدا کرده اند. در نوشته های گذشته در مورد آنها مطالبی بیان کردیم.

با توجه به گستردگی استفاده از آنها،لازم است که در خرید آنها دقت لازم را داشته باشید زیرا در صورتی که جنس نا مرغوبی انتخاب کنید و یا اینکه LED خریداری شده مناسب با محیط و نیازمندی های شما نباشد، هزینه ی سنگینی را متحمل خواهید شد.

 برای یک انتخاب خوب در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شدت روشنایی


شدت روشنایی یا لومن(Lumen) به مقدار نوری که یک لامپ(منبع روشنایی) تولید می‌کند٬ گفته می‌شود. یکی از ملاک‌های هزینه در تولید یک لامپ ال‌ای‌دی٬ رسیدن به لومن بالاتر می‌باشد. به طور متوسط لامپ‌های ال‌ای‌دی باید بین ۸۰ تا ۹۰ لومن در هر وات، نور تولید کنند. به عنوان مثال: یک لامپ ال‌ای‌دی ۱۰ وات باید حدوداً ۸۵۰ لومن نور تولید کند. حال چندین نکته در این بخش شایان ذکر است.

البته لومن بالاتر همیشه به عنوان یک مزیت مطرح نمیشود به عنوان مثال، با افزایش مقدار لومن، طول عمر ای ای دی پایین خواهد آمد.

از طرفی، لومن بالاتر نیازمند صرف انرژی بیشتر است و قاعدتا نور و انرژی گرمایی بیشتری تولید میکند ، در نتیجه برای دفع این انرژی گرمایی نیاز به خنک کننده های آلومینیومی است که هزینه نهایی محصول را افزایش میدهند.

 از طرفی، علاوه بر قیمت بالای یک لامپ با لومن بالا، وزن آن نیز بالاتر میرود زیرا آلومینیومی که برای دفع حرارت به کار رفته باعث سنگینی کالا میشود.

 ریسه Led
ال‌ای‌دی

اندیس نمود رنگ (CRI)


اندیس نمود رنگ در یک تعریف ساده، یعنی تشخیص رنگ ها! چشم انسان به کمک نور خورشید می‌تواند تمام طیف‌های رنگی را تشخص دهد. لذا نور خورشید را مبنا قرار داده و به آن عدد ۱ (یا ۱۰۰ درصد) را اختصاص داده‌اند. اما در سیستم‌های روشنایی ال‌ای‌دی رسیدن به این عدد بسیار سخت و پر هزینه است. به طور معمول شرکت‌های معتبر جهانی، کمیت‌های استانداردی را برای محیط‌های مختلف بکار می‌برند. بطور مثال شرکت اسرام آلمان برای لامپ‌های ال‌ای‌دی تجاری خود از اندیس ۰.۹ (یا ۹۰ درصد)٫ برای لامپ‌های خانگی از اندیس ۰.۸ (یا ۸۰ درصد) و برای لامپ‌های خیابانی از اندیس ۰.۷ (یا ۷۰ درصد) بهره می‌برد. با توجه به مطالب بالا شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا باید از اندیس نمود رنگ بالا استفاده نمود. این سوال را می‌توان با مثالی ساده که برای اکثر ما اتفاق افتاده است، جواب داد.

گاهی اوقات هنگام خرید از برخی فروشگاهها  ، به طور مثال پوشاک، همراه شما یک جنس را به رنگی میبیند و شما به رنگی دیگر… به طور مثال یک نفر آن را قهوه ی سوخته میبیند و دیگری مشکی یا حتی سرمه ای بسیار سیر…

دلیل این امر، استفاده از لامپ های LED نامرغوب با اندیس نمود رنگ پایین است.

استفاده از اندیس نمود رنگ بالا در منزل، باعث میشود که وسایل خانه جذاب تر شوند و منظره ای که شما هر روز آن را میبینید بسیار زیباتر و دلنشین تر شود.

اندیس نمود رنگ لامپ های ال ای دی معمولا روی آنها نوشته شده، ولی اگر دیدید که بر روی جعبه چیزی نوشته نشده، بدانید که این محصول اندیس پایینی دارد.