13
فروردین

POWER LED ( پاور ال ای دی ):

POWER LED ها:

درواقع پاور ال ای دی ها بعنوان نخستین نسل از LEDها تلقی میشوند و مانند LEDهای اولیه دارای تک رنگ، سه رنگ قرمز و سبز وآبی و همینطور هفت رنگ و سفید میباشند.

 معمولا پاور LED ها به دو صورت 1 وات و 3 وات موجود هستند. بطور کل POWER LED نوعی از ال ای دی است که دارای توانی بیشتر از نیم وات میباشد و میزان نوردهی بسیار مناسبی دارند. در واقع پاور ال ای دی همان دیودهای نوری هستند که دارای جریان بالایی اند. ال ای دی هایی که توان پایین تری دارند هم همان ال ای دی های کلاهی هستند که توانشان کمتر از 1/0 وات است درحالیکه POWER LED ها معمولا توانشان در حدود 1 وات و بالاتر است.

ویژگی های POWER LED ها:

پاور LED به نسبت سایر ال ای دی ها مزایای بالاتری دارد که سبب کاربرد بیشترشان در صنعت روشنایی و نورپردازی شده است. از ویژگی ها و مزایای مهم آن میتوانیم به مصرف کم و بهینه، حرارت پایینتر نسبت به سایرین و به تبع این دو ویژگی دارای عمر بیشتر، اندازه کوچکتر اشاره کنیم. همچنین ویژگی های مهم دیگر پاور ال ای دی ها بی نیاز بودن به گرم شدن اولیه جهت رسیدن به حداکثر توان میباشد.

معمولا این ال ای دی ها را روی پایه ای بنام PCB یا هیت سینک با قرار دادن و اتصال چندین POWER LED کنارهم نصب میکنند. این ال ای دی ها بخاطر نور بالایی که ایجاد میکنند و به دنبال آن حرارتی که ایجاد میشود نیاز به دفع جدی این حرارت دارند، پس جهت جلوگیری از آسیب دیدن و سوختن از یک خنک کننده آلومینیومی یا هیت سینک (Heat Sink) برای انتقال این حرارت استفاده میشود.

معمولا پاور ال ای دی های 1 تا 3 وات با برندهای چیپ اِپی استار، بریجی لوکس، اپی لد و کِری  در بازار عرضه میشود.