16
آذر

پروژکتور مادون قرمز یا IR قسمت اول

همانطور که می دانید چشم انسان تنها قادر به دیدن طیف های نور مرئی در بازه  ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانو متر است و نمی تواند تابش‌ های الکترومغناطیس فراتر از این محدوده را ببیند. لذا برای دیدن اشیا در تاریکی نیازمند تجهیزاتی می باشد. و البته در بسیاری از اوقات، لازم اس که بتواند تصاویر تاریکی را ثبت و ضبط کند، مانند  دوربین های مداربسته…  بر خلاف چشم انسان،این تجهیزات قادرند تصاویر را در تاریکی و نور های کم نیز دریافت و ارسال کنند. سال هاست که شرکت ها دوربین هایی با قابلیت دید در شب IR تولید می کنند.

نور افکن (پروژکتور) مادون قرمز چیست؟

پروژکتور مادون قرمز نوعی پروژکتور است که امواج نوری مادون قرمز را تولید می کنند. پروژکتور نور افکن های مادون قرمز (IR) نیز عملکردی کاملا مشابه نور افکن های عادی دارند. تنها تفاوت آنها این است که به جای تولید نور مرئی، نوری با طول موج پایین تر از 850نانومتر تولید میکنند. یکی از کاربردهای این پروژکتورها استفاده در سیستم های مداربسته است.

پروژکتور مادون قرمز چطور کار می کند؟

این پروژکتورهای از تعداد زیادی LED مادون قرمز استفاده می کنند. عمکلرد این LEDها با LEDهای نوری عادی شباهت زیادی دارد. هر چقدر این LEDها قوی تر و بیشتر باشند حجم نور تولیدی بیشتر و طبعا پروژکتور قوی تر است. طول موج نور تولیدی توسط این پروژکتورها معمولا بین 800 تا 900 نانومتر است که برای انسان نامرئی است.

انواع پروژکتور IR

پروزکتور های IR در انواع مختلف، با برد ها و اشکال متفاوت اعم از مکعب مستطیل ، استوانه ای و .. تولید می شوند که هر کدام دارای قابلیت های خاصی هستند. برای مثال می توان به برد تابش نور آنها اشاره نمود که می تواند از 20 متر تا مسافت های بیشتر از … باشد. در برخی از پروژکتورهای IR نیز یک سنسور تعبیه شده که وظیفه دارد زمانی که نور موجود در محیط به کمتر از حد عادی نزدیک شد دستور روشن شدن را به LED های پروژکتور بدهد. همچنین تعداد LED های بکار رفته در ساختار پروژکتور نیز در عملکرد آن تاثیر گذار است. برای مثال پروژکتوری که حدود 200 عدد لامپ LED دارد، می تواند مکان مورد نظر را تا عمق 150 متری پوشش دهد در حالیکه یک پروژکتور IR با 50 عدد LED فضایی را به عمق 50 متر روشن می کند.

فروش پروژکتور مادون قرمز
شما می توانید برای خرید پروژکتور مادون قرمز (IR) به صفحه این محصول در سایت شرکت پارسا نور افق آسیا مراجعه نمایید.