20
آبان

چراغ آکواریوم

چراغ آکواریوم وسیله ایست که برای محیطهای آکواریومی قابل استفاده است.

چراغ آکواریوم باید بتواند در محیط آب شور و شیرین دوام بیاورد و کارایی خود را از دست ندهد. از طرفی با توجه به وجود انواع ماهی ها و آبزیان، و همچنین گیاهان زنده، نه تنها در فرآیند زیستی آنها اختلال ایجاد نکند، بلکه باید برای رشد آنها مفید باشد.

روشنایی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در محیط آکواریوم ها است ؛ به جرات میتوان گفت که روشنایی آکواریوم و طیف نور آن میتواند روی رنگ ماهی ها و روی رشد ماهی ها و گیاهان آکواریومی تاثیر بسیاری بگذارد .

متاسفانه با وجود لوازم آکواریومی چینی و همچنین قیمت بالای لوازم اصل ، معمولا همه از لامپ های مهتابی معمولی یا مهتابی های ضد آب آکواریوم و یا لامپ کم مصرف برای روشنایی آکواریوم استفاده میکنند ؛ البته این مشکلی برای آکواریوم های معمولی ایجاد نمیکند ولی برای آکواریوم های گیاهی بهتر آن است از مهتابی های مخصوص استفاده بشود.

شاید این سوال در ذهنتان مطرح شده باشد که چرا ما از نور مستقیم خورشید برای تانک گیاهی استفاده نمیکنیم. مگر گیاهان ابزی در طبیعت از نور خورشید استفاده نمیکنند؟ یک لامپ کم مصرف یا رشته ای هم قادر به تولید نور است، ایا میتوان از انها نیز بهره برد؟ از نظر تئوری جواب سوالات فوق مثبت است و نور خورشید یا هر نوری شامل طیف های مختلف رنگی با شدت و ضعف در نوع رنگ، درجه رنگ، طول موج و …. است و میتواند به عنوان یک سیستم روشنایی برای اکواریوم گیاهی در نظر گرفته شود اما انچه در عمل اتفاق خواهد افتاد این تئوری ها را به کل رد خواهد کرد. به طور مثال با توجه به اینکه نور خورشید شامل بیشترین طول موج و طیف های رنگی از نورهای مرئی تا نامرئی است نمیتواند برای یک محیط بسته اکواریوم مناسب باشد. چرا که بسیاری از این طیف های رنگی نه تنها برای فتوسنتز و رشد گیاهان الزامی نیستند بلکه میتوانند محیط بسته اکواریوم را دچار معذل های مختلف کنند.   یکی از اصطلاحاتی که لازم است در این مورد بدانید شاخص پار است.

پار: PAR یا Photosynthetically Active Radiation معیاری برای سنجش میزان نورهای مخصوص فتوسنتز در اکواریوم گیاهی است. گیاهان برای انجام فتوسنتز به دو طیف رنگی آبی ۴۰۰ نانومتر و قرمز ۷۰۰ نانومتر نیاز دارند گرچه گیاهان به نور قرمز ۷۰۰ نانومتر با توجه به محل زندگیشان در طبیعت بیشتر نیاز دارند. به طور کلی تر پار واحدی است که بتوان میزان نور ابی ۴۰۰ نانومتر و قرمز ۷۰۰ نانومتر را سنجید. لامپ های ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین دارای بیشترین پار برای اکواریوم های گیاهی هستند گرچه لامپ هایی تا ۱۰۰۰۰ کلوین نیز از پار مناسبی برخوردار هستند.

طیف نور مورد نیاز برای عمل فتوسنتز: گیاهان برای عمل فتوسنتز از طیف کامل نور خورشید استفاده نمیکنند بلکه تنها از دو نوار طیف نوری قرمز و ابی که پیشتر نیز به ان اشاره شد استفاده مینمایند. لامپ های فتوسنتز یا لامپ های گرمسیری ساخته شده نیز نور قرمز و ابی زیادی دارند و میتوانند یک گزینه ایده ال برای استفاده در تانک های گیاهی باشند. نور نهایی این لامپ ها که با چشم قابل رویت است به رنگ صورتی میباشد

چارت توزیع طیف های نوری: در چارت توزیع طیف های نوری، انواع رنگ نور و میزان موجود از هر یک در نور نهایی نشان داده میشود. هر چقدر رنگ ابی و قرمز دو طرف طیف نوری بیشتر باشد و رنگ سبز آن کمتر باشد نور نهایی تولید شده از ان منبع نوری برای استفاده در تانک گیاهی مناسب تر است.


فروش چراغ آکواریوم
شما می توانید برای خرید چراغ آکواریوم به صفحه این محصول در سایت شرکت پارسا نور افق آسیا مراجعه نمایید.