27
بهمن

12 ویژگی برتر لامپ ال‌ای‌دی‌ نسبت به رقبا که نمیدانستید!!(قسمت اول)

ال‌ای‌دی‌ ها تکنولوژی جدیدی هستند که مانند هر پیشرفت دیگری، مزایای بسیاری نسبت به رقبای قدیمی تر خود دارند.  با توجه به اینکه لامپ های ال‌ای‌دی‌ از جیوه استفاده نمی کنند در زمره منابع نوری سبز محسوب می شوند. از طرفی به دلیل بازده بالا در انتشار نور و میزان کم مصرف انرژی قابل رقابت با انواع دیگر لامپ های کم مصرف هستند. در این مقاله مزایای ال‌ای‌دی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱- طول عمر

طول عمر اولین و مهم‌ترین معیاریست که برای بسیاری از خریداران مهم است .

لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ طول عمری حدودا۵۰ هزار ساعت دارند.، که در مقایسه با لامپ‌های دیگر بسیار بیشتر است. به طور مثال لامپ ال‌ای‌دی‌ در حدود ۵۰۰۰۰ ساعت طول عمر مفید دارد و لامپ کم مصرف دارای ۸۰۰۰ ساعت طول عمر مفید است . خیلی از اوقات در مورد هیچ‌یک از این دو لامپ این رقم‌ها چندان صحیح نیستند ولی به هر حال تخمین مناسبی هستند.

۲ بازده نوری(lum/watt)

 واحد اندازه گیری مقدار نور یک محیط یا یک وسیله نورانی، لومن است. و قاعدتا بازده نوری بر حسب لومن بر وات محاسبه میشود. از دیگر مزیتهای لامپ‌های LED می‌توان به بازده نوری بالای این لامپ‌ها اشاره نمود.

مقایسه بازده نوری LED با سایر لامپ ها

در حال حاضر لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند.

این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات برای لامپ‌های کم‌مصرف ۴۵ تا ۶۵، برای لامپ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، برای لامپ‌های بخار سدیم ۶۰تا ۱۱۰ و برای لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات می‌باشند.

مزایای ال‌ای‌دی
چند لامپ LED کوچک با رنگهای اصلی RGB

۳- زمان پاسخگویی

لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ به محض رسیدن ولتاژ روشن می‌شوند . ولی به عنوان مثال لامپ‌های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند.

حسگر داخل لامپ اجازه روشن شدن مجدد لامپ را تا زمانی که سرد نشود نمی‌دهد. حدوداً پس از ۳ دقیقه سنسور اجازه ورود ولتاژ را میدهد. سپس حدود ۴ تا ۵ دقیقه زمان نیاز است تا به حداکثر تولید نور خود برسد.

4- تعداد دفعاتی که لامپ را روشن یا خاموش میکنید.

طول عمر لامپ‌های LED به هیچ وجه ارتباطی با تعداد روشن و خاموش شدن آنها ندارد. می‌توان لامپ‌های LED را هزاران بار روشن و خاموش کرد و نگران کاهش عمر آنها نبود .در واقع طول عمر لامپ‌های LED تنها به مدت زمان روشن ماندن بستگی دارد.

5- تنظیم شدت نور

امکان تنظیم نور در لامپ‌های LED با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است انجام میشود. این وسیله در اکثر میکروکنترلرها موجود است.

مدولاسیون عرض پالس چیست؟

مُدولاسیون عرض پالس روشی برای تنظیم توان الکتریکیِ داده‌شده به بار، با تغییردادن زمان قطع‌ و‌ وصل شدن منبع توان به بار (در هر سیکل) است.