12
آذر

23 نکته طلایی از چراغ رشد گیاه-قسمت دوم

  • برای دستیابی به نور بهینه توسط چراغ رشد گیاه ، باید از نیازهای نور گیاهان خود آگاهی داشته باشید و از نور موجود در در محیط طبیعی گیاهان تقلید کنید. به یاد داشته باشید ، هر چه گیاه بزرگتر باشد ، به نور بیشتری نیاز دارد. 12 ساعت در روز برای بیشتر گیاهان قاعده خوبی است.
  • بیشتر سبزیجات در نور کامل آفتاب بهتر رشد می کنند ، بنابراین اگر سبزیجات را در داخل خانه و به دور از یک پنجره پرورش می دهید، به نور بسیار زیادی نیاز خواهند داشت . از طرف دیگر ، بسیاری از گیاهان شاخ و برگ مانند فیلودندرون ها به نور بسیار کمتری احتیاج دارند.
  • هرچه نور از لامپ دور شود ، اثر بخشی خود را از دست می دهد. این بدان معناست که شما باید گیاهان را در فاصله مشخصی از نور نگه دارید – این امر به ویژه در مورد چراغ های فلورسنت صدق می کند.
  • فاصله مناسب بین گیاه و چراغ رشد به مواردی چون نوع گیاه، مدل چراغ و میزان نور محیط بستگی دارد. گیاهان نباید خیلی به چراغ رشد نزدیک باشند؛ زیرا چراغ‌های رشد به‌صورت مستقیم به گیاه می‌تابند و اگر گیاه بیش‌ ازحد به چراغ نزدیک باشد خواهد سوخت. به‌طورکلی می‌توان گفت درصورتی‌که چراغ رشد گیاه LED شما فاقد لنز باشد فاصله مناسب حداکثر 25 تا 30 سانتی‌متر و اگر دارای لنز باشد حداکثر 45 تا 50 سانتی‌متر است.
  • لامپ فتوسنتز را می توان با رنگ طیف خریداری کرد اما لامپ فتوسنتز با طیف کامل نور این روزها کاملاً رایج است و می تواند زندگی شما را بسیار آسان تر کند.
  • همه گیاهان به دو دوره نور و تاریکی احتیاج دارند. برای آسانتر کردن زندگی ، می خواهید یک تایمر خریداری کنید تا بر اساس نیاز گیاهان خود لامپ رشد خود را روشن و خاموش کند.
  • طول موج نور خورشید برای رشد گیاهان، تمام طیف‌های لازم نور و انرژی را دارد. برای رشد هر گیاه به طیفی متنوع از رنگ‌ها نیاز است: نور آبی برای رشد شاخ و برگ‌ها؛ نور قرمز برای رشد گل و میوه؛نور سبز هم به مقدار اندکی برای رشد گیاه لازم است و گیاهان به‌واسطه منعکس کردن این رنگ، سبزتر به‌نظر می‌رسند.
  • بعضی از گیاهان مانند پوتوس یا برگ‌قاشقی به نور چندانی نیاز ندارند، اما برخی دیگر از گیاهانی که در معرض تابش نور طبیعی خورشید نیستند، به استفاده از تجهیزات و لامپ‌های بازتابنده نیاز دارند تا جایگزین نور خورشید شوند.

قسمت اول این مقاله در پست پیشین قابل مشاهده است.