01
بهمن

8 نکته در استفاده از چراغهای توکار، قسمت دوم

در نوشته ی قبلی چند نکته در مورد چراغهای توکار بیان شد که در این نوشته به ادامه ی آن میپردازیم. برای مطالعه مقاله قبلی کلیک کنید.

۴ـ نور رنگ لامپ‌ ها را بررسی کنید (رنگ‌های گرم‌تر برای خانه مناسب‌تر است)

نور چراغ های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. نور لامپ‌ های هالوژنی یکی از کامل‌ترین طیف‌های رنگ نور است؛ تولیدکنندگان برتر LED مدل‌هایی دارند که بیش از ۹۵ درصد با طیف استاندارد تطابق دارد . با این‌حال در هنگام خرید حتماً رنگ روشن شده لامپ را ببینید و سپس اقدام به خرید نمایید. برای خانه از نورهای گرم (۲۸۰۰ تا ۳۱۰۰ کلوین) استفاده نمایید.
اما به این نکته توجه داشته باشید که برخی برندهای اقتصادی لامپ LED رنگ نور یکپارچه ندارند و دو لامپ در کنار یکدیگر رنگ متفاوت دارند؛ این نقصان در هیچ یک از روش‌های نورپردازی مورد قبول نمی‌باشد.

۵ـ از دیمر در کل خانه استفاده نمایید.

اگر هیچ کدام از توصیه‌های فوق را در نظر نمی‌گیرید، از دیمر در اتاق‌های خانه استفاده نمایید. توانایی تنظیم شدت نور در هر زمان از روز یک موضوع با اهمیت است. دلیل آن هم واضح است: نور طبیعی در زمانهای مختلف شبانه روز  متفاوت است، علاوه بر این، جهت نورگیری قسمتهای مختلف خانه هم اهمیت دارد.

گاهی اوقات شما احتیاج به مقدار کمی نور دارید که ممکن است یک چراغ معمولی، نور بیش از حدی به شما بدهد. دلیل قرار دادن دیمر در اتاق خواب، بالای میز ناهارخوری و در نشیمن خصوصی برای همگان واضح است . دیمر داخل سرویس حمام برای زمان ریلکس کردن در وان آب گرم کاربرد دارد. همچنین دیمر عمر لامپ را افزایش می‌دهد و از هزینه برق می‌کاهد.

بسیاری از نکات این مقاله در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز کاربرد دارد
رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها همگی سعی در ایجاد فضای خانگی دارند و بسیاری از نکات طراحی بین خانه‌ها و رستوران‌های محلی مشترک است.

6- مراقب باشید تا نور بدست امده کافی باشد.

چراغ توکار به علت اینکه از سه جهت درون دیوار قرار دارد و فقط در یک جهت نور میتاباند،باید بتواند نیاز مورد نظر شما را براورده کند.

از طرفی اگر برای روشنایی و با هدف یک نور عمومی از آن استفاده کنید، احتمالا یک چراغ کم باشد مگر اینکه محیط شما بسیار کوچک باشد.

چراغهای توکار
لامپ
چراغ توکار
چراغهای توکار

7-به تعداد چراغ ها دقت کنید.

استفاده از چراغ توکار ، مانند هر المان دیگری، اصول و قواعد خاص خود را دارد .
تعداد بیش از حد این چراغ ها که مانند حفره ای در سقف و یا حتی دیوار قرار میگیرند، میتواند نمای کلی سقف را کاملا مخدوش کرده و متفاوت کند، تعداد کم این چراغها نیز، میتواند باعث شود تا به روشنایی مورد نیاز خود نرسید.

8- به چینش چراغ ها دقت کنید، شاید بتوانید یک نمای جذاب ایجاد کنید.

چراغهای توکار مانند هر وسیله دیگری میتوانند با چیدمان خاص خود، زیبایی ایجاد کنند .
به طور مثال انها به شکل یک طرح هندسی ( مربع، مستطیل دایره و ….) بچینید . اگر این کار را درست و طبق اصول انجام دهید، میتوانید نه تنها از خود چراغها که از چینش آنها نیز در جهت زیباسازی محیط استفاده کنید.