29
دی

8 نکته در استفاده از چراغ های توکار، قسمت اول

بسیاری اوقات، زیبایی نور پردازی و حتی یک چراغ تزیینی که برای استفاده از آن کارشناسی خاصی صورت نگرفته، توسط رنگ، فاصله، تراش ها و طرح های حباب و … صورت میگیرد. ولی یک راه دیگر زیباسازی با کمک نورپردازی، استفاده از نورهای مخفی یا توکار است. چراغ های توکار یا نورهای مخفی علاوه بر رویت اجسام، هدف دیگری نیز دارند، آن هم اضافه نمودن زیبایی و جلوه بیشتر به محیط و حتی بافت مصالح شماست. چراغ‌های توکار ابزارهای کاربردی هستند که در بسیاری از موارد به خوبی اجرا نشده‌اند. در اینجا نورپردازی با چراغ‌های توکار از دید یک معمار را برای شما آورده‌ایم. البته نورپردازی اصولی دارای لایه‌بندی بوده چراغ‌های توکار در کنار لوستر، آویز، دیوارکوب، آباژور و… باعث ایجاد تعادل می‌شوند و اتاق‌ها را دعوت‌کننده می‌نمایند. چراغ‌های توکار در خانه‌های مدرن با سقف کاذب بسیار پر کاربرد هستند و در خانه‌های قدیمی نیز می‌توان از آن‌ها بهره برد.

برای استفاده از این نوع چراغ ها، چند نکته لازم است که رعایت شود.

۱- نور چراغ‌های توکار را به دیوار بتابانید نه به زمین

این نکته در استفاده از وال‌واشر و چراغ‌های توکار مشترک است. چراغ‌های توکار با پخش نور باز را در فاصله ۴۰ الی ۶۰ سانتیمتری دیوار قرار دهید (بسته به ارتفاع سقف) و نور آن‌ها را به سمت دیوار بتابانید. هنگامی‌که نور از یک دیوار عمودی به سمت اتاق بازتابش پیدا می‌کند، توجه بیشتر به دیوار جلب می‌شود تا خود لامپ.

۲ـ چراغ‌ های اسپات (نقطه‌ای) و اجسام

به‌جای آن‌که نور را در کل فضا یکدست پخش نمایید، با استفاده از تعدادی نور نقطه‌ای (دارای پخش نور متمرکز) به چشمان بیننده جهت‌دهی کنید. چراغ‌ های نقطه‌ای نور را به‌صورت متمرکز پرتاب می‌نمایند و توجه شما را به آن نقطه جلب می‌نمایند. یک شلف با یک گلدان یا یک عنصر دکوراتیو در زیر چنین نوری به‌خوبی جلوه پیدا می‌کند و از بقیه فضا جدا می‌شود. همچنین کاربرد چراغ‌ های اسپات در بالای روشویی یا وان حمام باعث درخشش و القای حس پاکیزگی می‌گردد.

چراغ توکار
چراغ توکار

۳ـ رنگ و جنس بدنه قاب‌های توکار را به درستی انتخاب نمایید

زیبایی در جزئیات قرار دارد. قاب‌های دارای رنگ متالیک بر روی سقف‌های چوبی زیبا‌تر به نظر می‌آیند. همچنین قاب‌های سفید با رنگ مات بر روی سقف‌های سفید به‌صورت یکپارچه در می‌آیند. قاب‌های مربع و مستطیل شکل در معماری نظم و استحکام القاء می‌نمایند و قاب‌های چند خانه امکان تابش نور چندوجهی را فراهم می‌کنند. در بازار قاب‌هایی وجود دارند که بخشی از آن‌ها در زمان گچ‌کاری در سقف قرار می‌گیرد و چراغ کاملاً با سقف یکپارچه می‌گردد.

برای خرید فریم های ال ای دی توکار کلیک کنید.