23
فروردین

COB LED (سی او بی ال ای دی)

cob led:

درواقع COB LED  مخفف کلمات CHIPS ON BOARD میباشد و به معنی چیپ هایی بر روی برد میباشد. بر روی هر دیود COB معمولا حدود 9 چیپ و بیشتر نصب میشود. COB LED ها جدیدترین نوع ال ای دی هستند و از بعضی جهات هم مشابه SMD ها میباشند. COB ها معمولا به شکل دایره ای تولید و عرضه میشوند. روشنایی حاصل از سی او بی ال ای دی ها بدلیل نحوه کنار هم قرار گرفتن چیپ ها کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی است.

از ویژگی های COB LED میتوانیم به توانایی تولید بسیار بالای نور آن هم با صرف کمترین میزان انرژی اشاره کنیم. خب قطعا این ویژگی برای دستگاه هایی که بوسیله ی باتری کار میکنند بسیار مهم است. بطورمثال نور فلش دوربین بسیاری از گوشی های همراه و یا دوربین های عکاسی حرفه ای بوسیله COB LED ها تولید میشود.

لامپ های COB در مساحت بیشتری نور را تولید میکنند و به نسبت بقیه ال ای دی ها نوری که تولید میکنند خیرگی کمتری دارند و در نتیجه چون خیرگی کمی دارند نیازی هم به پوشش خارجی نیست و این امر باعث عدم هدر رفتن نور و انرژی می شود.

در کل میتوانیم بگوییم که از COB ها در توان های پایین تر کاربرد دارد و درنتیجه راندمان بالایی دارند. همچنین گرمای کمتری به نسبت بقیه ال ای دی ها تولید میکنند و به سبب همین امر و البته تکنولوژی ساخت چیپ های COB باعث بیشتر شدن طول عمر میشود.