07
فروردین

LED های معمولی: ( LED کلاهی، OVAL LED، مات و برایت)

LED های معمولی از لحاظ ظاهری معمولا دارای اشکال مکعبی یا استوانه ای و با پایه های بلند میباشند. تعداد پایه ها و قطرشان متفاوت است و دارای انواع دو پایه، سه پایه و چهار پایه هستند. همچنین از لحاظ رنگ نور دارای انواع تک رنگ، سه رنگ، هفت رنگ و همچنین سفید میباشند.

خب همانطور که قبلا اشاره کردیم انواع دسته بندی LED های معمولی شامل: LED  کلاهی (  straw hat led )، OVAL LED، مات و برایت میباشد.

حال به تفاوت میان LED کلاهی و LED اوال میپردازیم. البته قبل از بیان این تفاوت ها به توضیح مختصری از هر کدام میپردازیم.

تفاوت LED های کلاهی و اوال:

ال ای دی کلاهی به انگلیسی straw hat led نامیده میشود و همانطور که از اسمش مشخص است به شکل کلاه است و درواقع دلیل نام گذاری آن به straw hat بخاطر شباهتش به کلاه حصیری بوده است. ال ای دی های کلاهی مانند اکثر LEDها دارای سطح مقطع دایره ای شکل هستند.

خب همانطور که میدانید OVAL نیز به معنی بیضی است وال ای دی اوال نیز دلیل نام گذاریش به دلیل این است که سطح مقطع LED های OVAL به شکل بیضی است.

خب حال میرویم سراغ مقایسه تفاوت این دو LED. البته اولین تفاوت شکل ظاهریشان میشود که اشاره کردیم LED کلاهی سطح مقطع دایره ای ولی LED اوال سطح مقطع بیضی شکل دارد. از لحاظ رنگ نیز باید گفت کلاهک ال ای دی کلاهی، بی رنگ است و در نتیجه زمانی که خاموش هستند نمیتوان از کلاهک تشخیص داد که نوری که ساطع میکنند چه رنگی است، اما کلاهک ال ای دی اوال به رنگ نوری است که ساطع میکنند و در نتیجه در حالت خاموش هم میتوان به رنگش پی برد.

زاویه دید LED های اوال بیشتر از LED های کلاهی است. این ویژگی باعث میشود در روز  و روشنایی اگر به تابلوهایی که بوسیله اوال ساخته شده اند با زوایای مختلف و یا از کنار نگاه کنید نور بهتری را با چشم دریافت کنید. البته این ویژگی در شب و یا نور کم چندان محسوس نیست. LED های کلاهی به نسبت اوال دارای نور درخشان تری هستند و زمانیکه تابلو خاموش است هم جلوه خوبی دارند اما در حالت خاموش بودن تابلوهایی از جنس اوال اینگونه نیست. از نظر هزینه نیز اگر کیفیت را برابر بگیریم LED کلاهی قیمت کمتری نسبت به اوال دارد.